http://www.account-bg.info/balansi/

Форуми

Започване на нова тема
Редактори:account-bg.info
Автор Отговор
xyz
сб мар 05 2016, 11:59 Цитирай
Гост
Здравейте,
имам въпрос към Вас относно прекратяване на трудов договор. В момента според договор се водя на 6 месечен изпитателен срок. Договора е подписан на 20.10.
В договора ми има вписано следното:

1."Срок на договора: за неопределено време, с 6 месечен изпитателен срок, сключен в полза на работодателя"

2."Срокът на предизвестието при прекратяване на трудовия договор е 1 (един) месец и е еднакъв за двете страни, извън изпитателния срок."

Може ли да ме посъветвате, след като съм в ''изпитателен срок" може ли да прекратя трудовото правоотношение с взаимно съгласие, или е необходимо едномесечно предизвестие?

Не мога да разтълкувам второто изречение от договора.


Най-отгоре
XXXXX
сб мар 05 2016, 02:24 Цитирай
Регистриран потребител #2647
Регистриран: пт дек 17 2010, 12:21
съобщения: 918
Винаги можете да поискате прекратяване на договора по взаимно съгласие. Ако работодателят също е съгласен - прекратява договора. Ако не е съгласен имате две възможности - да продължите да работите или да подадете едномесечно предизвестие.
Второто изречение означава следното: В рамките на 6-месечния изпитателен срок работодателят може да прекрати ТД без предизвестие. От днес за утре. И без обяснения. В изпитателния срок Вие можете да прекратите ТД с предизвестие или на друго основание /напр. взаимно съгласие/, само ако работодателя е съгласен. След като изтече изпитателния срок /подчертавам - брои се само действително отработеното време, не и болничните и отпуските!/ всяка от страните може да прояви инициатива за прекратяване на ТД с едномесечно предизвестие. За работника няма нужда от причини за предизвестието, за работодателя има /може да е поради закриване на предприятието или част от него, закриване на щата, намаляване обема на работа и т.н./
Прекратяването на ТД по други членове на КТ, където се изисква взаимно съгласие между страните /взаимно съгласие, срещу 4 заплати и ли други/ е възможно винаги, когато такова съгласие съществува. Независимо дали е в срока на изпитване или след това.

Надявам се да разбрахте :)
Най-отгоре
Анонимен
сб мар 05 2016, 03:51 Цитирай
Гост
Здравейте!
При положението, при което се намирам - в рамките на изпитателния срок с молба за взаимно съгласие и с изречение, че ако не се съгласи работодателя същата дата да се счита за едномесечно предизвестие, следва ли да подавам причини за напускане? Има ли вариант причините да се сметнат за неуважителни, и ако да - какви причини следва да се изредят?
Най-отгоре
XXXXX
сб мар 05 2016, 04:09 Цитирай
Регистриран потребител #2647
Регистриран: пт дек 17 2010, 12:21
съобщения: 918
Няма нужда да посочвате причини. Щом работникът отправя предизвестие, таботодателят няма право да откаже. За да няма после хъката-мъката - вземете си входящ номер или изисквайте подпис на шефа върху вашия екземпляр на предизвестието с посочена дата на връчване.

Все пак Ви пожелавам да се получи взаимното съгласие :)
Най-отгоре
Анонимен
пн мар 07 2016, 10:30 Цитирай
Гост
Здравейте!
Днес посочих причина за напускане и работодателя започна да прави ''разследване" сред колегите. На мен ми направи обстоен анализ, разследване, кръстосване близо един час, като ми повтаряше, че не вярва. Каза, че постъпвам некоректно и че той с мен ще бъде некоректен. Така завоалира причината ми за напускане като измести фокуса й. Не знам какво да правя...
Най-отгоре
XXXXX
вт мар 08 2016, 07:04 Цитирай
Регистриран потребител #2647
Регистриран: пт дек 17 2010, 12:21
съобщения: 918
А защо въобще е било нужно да посочвате причини и да настройвате и шефа, и колектива срещу себе си?
Каквото сам си направиш, никой друг не може да ти направи :(
Най-отгоре
Анонимен
пн май 02 2016, 06:13 Цитирай
Гост
Здравейте! Причини или не - има ли значение, след като желая да напусна, каквито и да са причините!
Тогава, когато Ви писах не ме освободи, а ме заплаши с финансови санкции! В рамките на времето напуснаха 5-6 колеги - тях ги освободи без проблеми...
Онзи ден пожелах и мен да освободи, но отново подчерта, че причините за него са неуважителни...
Утре ще му звънна да попитам какво му е решението относно напускането ми по взаимно, ако ли не ще му връча едномесечното предизвестие.

Предполагам, че утре няма да дойде на работа целенасочено...
Измислила съм алтернативен вариант да му изпратя предизвестието подписано от мен посредством електронна поща.
Тук също има момент, че има голяма вероятност да не ми издаде входящ номер!
Мога ли сканирания и подписаният от мен документ да изпратя по електронен път на него и на деловодството, за да може то да ми впише входящ номер? Документално и законова ли ще бъде това действие да му се изпратят по електронен път документите?



Най-отгоре
Анонимен
пн май 02 2016, 08:40 Цитирай
Гост
До колкото съм наясно пращането на ел.поща не може да служи за достоверност. Ползвайте "обикновената" поща и обратна разписка. Може и чрез куриер с документиране на получаването. Има и вариант с нотариална покана, който се смята за най-сигурен, но не сум наясно точно как става.
Пак Ви повтарям - при подаване на предизвестие по чл.326 не сте длъжна да посочвате причини, а работодателят няма право да не Ви освободи след изтичане на предизвестието.
Колкото до взаимното съгласие - ако работодателят не е съгласен, не можете да го принудите. В този случай той не Ви дължи обяснение заотказа си.
Най-отгоре
Анонимен
чт май 12 2016, 09:08 Цитирай
Гост
Изпращате с текс до управителя на дружеството "......"( посочено в трудовият ви договор) от (вашити имена и адрес) предизвестие Уважеми г-н Управител моля да бъде прекратен трудов договор ном.... от дата ...... по взаимно съгласие , а ако не приемете предложението да се счита за едномесечно предизвестие от датата на получаването му счита. Считам, че молбата ми е основателна и моля.да бъде удолетворена. С уважение........
Подписвате и о пращате препоръчано с обратна разписка. ( никакви е мейли или устни дооворки нямада ви свършат работа а и си създавате праблеми за един два лева.
Дори да не го получи и се върне в цялост писмото то се счита за получено от дружеството.
Ако все още не Ви е ясно се обадете на тел 0899 08 17 06 аз съ правоспособен юрист. Успех
Най-отгоре
Анонимен
сб окт 22 2016, 09:43 Цитирай
Гост
Здравейте,освободен съм от 1.10.2016 по взаимно съгласие от длъжността администратор в хотел и с 22 дена платен отпуск.Осигуряван съм на 505 лв.Интересува ме колко лева ще ми изплатят за отпуската?Благодаря
Най-отгоре

Бърз отговор:

 

  Започване на нова тема

Иди:     Най-отгоре

Публикувайте тази тема: rss 0.92 Публикувайте тази тема: rss 2.0 Публикувайте тази тема: RDF
Powered by e107 Forum System
Гласувате за нашия сайт в мрежата на Google +1
Custom Search
 

Здравей

Потребител:

Парола:


Помни ме

[ ]
[ ]
 
Описание на счетоводните сметки
457 Разчети с...

Чрез сметка 457 предприятията отчитат сметните си отношения с митниците във връзка с начисляване и изплащане на митни...


452 Разчети за данък върху...

Чрез сметка 452 предприятията отчитат сметните си отношения с държавния бюджет като платци на данъци за сметка на печалбата. Сметка 452...


605 Разходи за социални...

Чрез сметка 605 се отчитат начислените суми за: задължителните месечни осигурителни вноски и други подобни законно регламентирани...


499 Други...

Чрез сметка 499 предприятията отчитат задълженията си към трети лица по операции, невключени в другите сметки от групата. Аналитичното...


Към списъка с всички статии
Време за изпълнение:0.0658 сек.,0.0186 от тях за заявки.БД заявки:32. Сървър памет:2,705kb